Hyppää sisältöön

Kuvataiteilijamatrikkeli

  • Taiteilijahaku
  • Taiteilijat A-Ö
  • Teoshaku

  • Suomi
  • English

Linkki Suomen Taiteilijaseuran sivustolle

Kristiina Lampinen

CV

Perustiedot

s. 1967, Tampere
Kuvataiteilija, Valokuvataiteilija

Oma esittely

Kuvaan töissäni kaoottisena näyttäytyvää maailmaamme sekä ihmisen matkaa itseensä: yksinäisyyttä, epätoivoa ja ympäröivän tuntemattoman kohtaamista.

Olen tehnyt töitäni sekä maalaamalla että valokuvaamalla. Nämä kaksi erilaista visuaalista tekniikkaa nivoutuvat yhtenäiseksi osaksi kuvamaailmaani.

Maalauksissani olen pyrkinyt hahmottamaan, kuinka pahuus keskuudessamme syntyy, leviää ja vaikuttaa.

Piittaamattomuus toisen ihmisen ihmisyydestä ja yhteyden puute ovat pahuudeksi kokemiemme asioiden ytimessä, niiden seuraus ja syy. Suurimmankin yhteiskunnallisen epäoikeudenmukaisuuden mittapuuna on lopulta yksilön kokemus, kukin ihminen itse tekoineen suhteessa toisiin ihmisiin.

Valokuvissani kuvaan jokapäiväisiä rutiineja ja ponnistelua arjen askareissa. Toisaalta kuvani kertovat myös kuoleman, ikuisuuden ja muistin ulottuvuuksista.

Kuvien päähenkilöt ovat yhtä aikaa sekä todellisia että kuvitteellisia emotionaalisen ja materiaalisen niukkuutensa maailmassa. Olen halunnut tuoda kuvissani esille todellisuutemme absurdin puolen. Seisomme selin kuilun partaalla. Ongelmien ratkaisuksi tarjotaan loputonta ympäristön, hengen ja ruumiin muokkausta: pelon kontrollointia. Tämä vaihtokauppa saa groteskeja piirteitä ja irrallisuuden tunne on käsin koskelteltava. Kulutamme loppuun kaiken eteemme tulevan: tämä on meidän oma arkipäiväinen pahuutemme.

Olen pyrkinyt sekä maalauksissani että valokuvissani valottamaan ihmisyytemme kipukohtia. Tekemään näkyväksi sen, minkä usein ohitamme itsestäänselvyytenä tai työnnämme syrjään liian hankalana. Elämämme koostuu kuitenkin sukupolvesta toiseen mitä suuremmassa määrin huomaamattamme suorittamistamme teoista. Ne muokkaavat ympäröivää todellisuuttamme ja sanelevat tulevaisuutemme.

Taiteilijan teoksia

Teoksen nimi: Valintoja – Decisions
Valintoja – Decisions
Teoksen nimi: Aavistus – Anticipation
Aavistus – Anticipation
Teoksen nimi: Todistaja – Witness
Todistaja – Witness
Teoksen nimi: Myyty – Sold
Myyty – Sold
Teoksen nimi: Pelon valtakunta – The Descent
Pelon valtakunta – The Descent
Teoksen nimi: Hukkuva – Dissolving
Hukkuva – Dissolving
Teoksen nimi: Syntymä – Birth
Syntymä – Birth
Teoksen nimi: Tehdas – The Factory
Tehdas – The Factory
Teoksen nimi: Pesu – Laundry Day
Pesu – Laundry Day
Teoksen nimi: Murmeli – The Beast
Murmeli – The Beast
Teoksen nimi: Ruho – The Carcass
Ruho – The Carcass
Teoksen nimi: Puunaus – The Drill
Puunaus – The Drill
Teoksen nimi: Haavoittunut – The Messenger
Haavoittunut – The Messenger
Teoksen nimi: Rukoilija – Lux Eterna
Rukoilija – Lux Eterna
  • Taiteilijahaku
  • Teoshaku
  • Taiteilijat A-Ö
  • Ohjeet taiteilijoille
  • Kirjaudu
  • Tietoa sivustosta
  • Palaute
  • Kysyttyä
  • Yhteystiedot
  • Käyttöehdot
  • Saavutettavuusseloste
  • Rekisteriseloste

Kuvataiteilijamatrikkeli