Roskataiteilijana teen kuvataidetta kierrätysmateriaaleista, luon uusia konsepteja ja metodeja roskan visuaaliseen hyödyntämiseen.
Työskentelyni on hyvin materiaalilähtöistä. Haluan kunnioittaa keräämääni tai saamaani ainesta, käyttää sitä yksinkertaisesti, ilman liikoja lisämateriaaleja ja monimutkaisia tekniikoita. Käytetyn tavaran, jopa roskan tietynlainen rajallisuus ja toisaalta taas rajattomuus inspiroi. Myös kierrätettyyn materiaaliin liittyvä tarina kiehtoo, sillä on ollut jo jokin käyttötarkoitus ja merkitys, ennen kuin siitä on luovuttu.
Taiteilijana koen vahvasti olevani osa suurempaa kokonaisuutta kuin pelkkää taidemaailmaa. Haluan jakaa tunteiden käsittelykanavan taiteen kautta myös heille, joilla ei ole tiedostavaa suhdetta taiteeseen. Kierrätysmateriaalien käytön kautta kynnys siihen on matala. Se myös tukee kestävää kehitystä ja on ihan tarkoituksella "Silkkaa roskaa!".