Hyppää sisältöön

Kuvataiteilijamatrikkeli

  • Taiteilijahaku
  • Taiteilijat A-Ö
  • Teoshaku

  • Suomi
  • English

Linkki Suomen Taiteilijaseuran sivustolle

Anna-Lea Kopperi

Anna-Lea Kopperi
Kotisivut
CV

Taiteilijapankit

Taide rakentamisessa -taiteilijapankkiPerformanssipankkiPerformanssipankki

Teoksia saatavilla

Suoraan taiteilijalta

Perustiedot

s. 1960, Kitee
Kuvataiteilija, Kuvanveistäjä, Käsitetaiteilija, Mediataiteilija, Performanssitaiteilija, Tilataiteilija, Yhteisötaiteilija, Ympäristötaiteilija, Installaatiotaiteilija, Maataiteilija
Asuinpaikka: Helsinki

Oma esittely

Teoksissani tutkin ympäristön tilan ja inhimillisen tilan suhteita. Annan muodon todellisuudelle valon, tilan, materian, järjestyksen ja osallistumisen kautta. Materialisoin tilaan henkilökohtaiset ja eksistentiaaliset kysymykset kuten elämä ja kuolema, aika ja jatkuvuus.

Viimeisimmissä ympäristöteoksissa ja vuorovaikutteisissa yhteisöteoksissa jäsennän käsitteellisin kommentein ajankohtaisia tilanteita. Rakennan paikallisista elementeistä synteesejä, joissa esteettiset ja käsitteelliset merkitykset kohtaavat. Pyrin tuomaan ekologiset sanomat ihmisten arkiympäristöön. Teokset muodostavat kokonaisvaltaisia näkö-, kuulo-, haju- ja tuntoaistimuksia.

Lyhytaikaiset, katoavat installaationi ja pysyvät veistokseni sijoittuvat paikan henkiseen ja historialliseen tilaan. Hiljaisuudessa harkituin materiaalivalinnoin ja minimaalisin elein tuon näkyväksi oman henkilökohtaisen kommenttini. Paikkasidonnaiset veistokseni ja installaationi ovat kunnianosoituksia valolle, ajattelulle ja arkkitehtuurille.

Yhteisöllisissä tapahtumateoksissani oleellista on tekemisen prosessi. Sisältö ja työtavat määrittyvät osallistujien inhimillisistä ja näkyvistä voimavaroista. Yhteisöprosesseissa eri ikäiset ja eri kulttuuritaustaiset työstävät taidetalkoissa henkilökohtaisia ja ajankohtaisia teemoja. Tapahtuma tuo muutoksen osallistujien ajatteluun ja ympäristöön.

Anna-Lea Kopperi

Näytä biografia
Univerkko, yhteisöteos, Didrichsenin taidemuseo, Helsinki, 2019

Isle of Dreams, 56. Venetsian Biennaali, yhteisöympäristöteos http://www.annelisezwez.ch/2015/20-years-nine-dragon-heads-venice-biennale-2015/

Tunnetila, osallistava näyttely                  http://www.seinajoki.fi/ajankohtaista/tiedotteet/2018/04/T8G6NsXQh.html.stx    http://www.annantalo.fi/fi/tapahtumat/event/E2C445ED2087EA8EFF4FDDA46407F560/Anna-Lea_Kopperi__Tunnetila

Room of Angels, Venetsia, Within Light / Inside Glass                http://www.contessanally.blogspot.am/2015/02/venice-palazzo-lredan-within-light.html

Mother Armenia, julkinen vaihtotapahtuma, Jerevan
http://www.idhr.am/en/mother-armenia-art-happening

Change Your Mind, Questions and Answers, Changing the Earth, Artisterium – Tbilisi International Contemporary Art Exhibition and Art Events, Georgia
http://www.youtube.com/watch?v=k6jTAhzU4WE

Unelmapesät, Isä meidän, osallistavat installaatiot, Helsinki
www.laruart.com/fi/artists/anna-lea-kopperi/

Plants for Free -performanssit, Suomi – Intia – Armenia
http://www.youtube.com/watch?v=794cnRY_wbA&feature=share&fb_source=message

Mountain in my Head, yksityisnäyttely, Jerevan
https://www.accea.info/en/anna-lea-kopperi 

http://photopirate.blogspot.com/2012/05/mountain-in-my-head.html

Taiteilijan teoksia

Teoksen nimi: Tunnetila / Room of Feelings, Seinäjoen taidehalli
Tunnetila / Room of Feelings, Seinäjoen taidehalli
Teoksen nimi: Tunnemuodot / Forms of Feelings, Seinäjoen taidehalli
Tunnemuodot / Forms of Feelings, Seinäjoen taidehalli
Teoksen nimi: Tunnetila / Room of Feelings, Helsinki
Tunnetila / Room of Feelings, Helsinki
Teoksen nimi: Unelmien saari / Isle of Dreams,         56th Venice Biennale
Unelmien saari / Isle of Dreams, 56th Venice Biennale
Teoksen nimi: Change Your Mind, Tbilisi
Change Your Mind, Tbilisi
Teoksen nimi: Kysymyksiä ja vastauksia / Questions and Answers, Tbilisi
Kysymyksiä ja vastauksia / Questions and Answers, Tbilisi
Teoksen nimi: Room of Angels, Palazzo Loredan, Venice
Room of Angels, Palazzo Loredan, Venice
Teoksen nimi: Mirrors of Times, Lisbon
Mirrors of Times, Lisbon
Teoksen nimi: Mirrors in Space, Bergen
Mirrors in Space, Bergen
Teoksen nimi: Isä meidän / Our Father, Helsinki
Isä meidän / Our Father, Helsinki
Teoksen nimi: In White, Ahrenshoop
In White, Ahrenshoop
Teoksen nimi: IN-OUT, Tbilisi
IN-OUT, Tbilisi
Teoksen nimi: Mother Armenia, Yerevan
Mother Armenia, Yerevan
Teoksen nimi: Changing the Earth, Tbilisi
Changing the Earth, Tbilisi
Teoksen nimi: Show Your Mountain, Yerevan
Show Your Mountain, Yerevan
Teoksen nimi: Onnellisten ideoiden kollektiivinen kokoelma / Collective Collection of Happy Ideas
Onnellisten ideoiden kollektiivinen kokoelma / Collective Collection of Happy Ideas
Teoksen nimi: Ajatushissi / Thought Lift, Helsinki
Ajatushissi / Thought Lift, Helsinki
Teoksen nimi: A, Helsinki
A, Helsinki
Teoksen nimi: Plants for Free, Helsinki
Plants for Free, Helsinki
Teoksen nimi: Plants for Free, Yerevan
Plants for Free, Yerevan
Teoksen nimi: Plants for Free, Kochi, India
Plants for Free, Kochi, India
Teoksen nimi: Across the Air, Kochi, India
Across the Air, Kochi, India
Teoksen nimi: Käymme yhdessä ain’ / We will always walk together, Raisio
Käymme yhdessä ain’ / We will always walk together, Raisio
Teoksen nimi: Kehon tuolla puolen / Beyond the Body, Helsinki
Kehon tuolla puolen / Beyond the Body, Helsinki
Teoksen nimi: Läpi harmaan kiven / Through the grey stone, Helsinki
Läpi harmaan kiven / Through the grey stone, Helsinki
Teoksen nimi: Kalliolle kukkulalle / To the Rock, To the Hill, Kouvola
Kalliolle kukkulalle / To the Rock, To the Hill, Kouvola
Teoksen nimi: Jämpsän kivet / Stones of Jämpsä
Jämpsän kivet / Stones of Jämpsä
Teoksen nimi: Souckis on my Mind, Espoo
Souckis on my Mind, Espoo
Teoksen nimi: rakastan / I love, Espoo
rakastan / I love, Espoo
Teoksen nimi: Ihmisen jälki / Trace of Man, Helsinki
Ihmisen jälki / Trace of Man, Helsinki
Teoksen nimi: Vastatuuleen / In Headwind, Helsinki
Vastatuuleen / In Headwind, Helsinki
Teoksen nimi: Keinutauko / Hammock break, Helsinki
Keinutauko / Hammock break, Helsinki
Teoksen nimi: Soutaja – Viimeinen matka, Rower – The Last Voyage, Helsinki
Soutaja – Viimeinen matka, Rower – The Last Voyage, Helsinki

Bio

Anna-Lea Kopperi tunnetaan kansainvälisenä kuvataiteilijana yhteisö- ja ympäristöteoksistaan sekä julkisista veistoksistaan. 56. Venetsian Biennaalissa hän toteutti Muranon alakoululaisten kanssa yhteisöteoksen Unelmien saari. Kopperin teoksia on ollut esillä Euroopassa ja Aasiassa 90-luvun alusta lähtien.

Osallistavia viimeaikaisia näyttelyitä ovat Univerkko Didrichsenin taidemuseon veistospuistossa 2019, Tunnetila Seinäjoen taidehallissa 2018 ja Helsingin Annantalolla 2016 sekä julkinen vaihtotapahtuma Mother Armenia Jerevanissa 2014-16. Kopperin installaatioita on ollut esillä mm. Mirrors of Times ja Room of Angels Within Light / Inside Glass -näyttelyissä Lissabonissa ja Venetsiassa, Change Your Mind Artisterium Tbilisi International Art Exhibition and Events -näyttelyssä Georgiassa sekä Kastanjan halaaminen Documenta X rinnakkaisnäyttelyssä Kasselissa.

Vuonna 2013 Valtion taiteteostoimikunta palkitsi Kopperin Hiljainen paikka -ympäristöteoksen. Lasten ja vanhusten yhteisöhanke Elämänkaaren tunnekuvat toteutettiin Helsingin Omakotisäätiössä 2012-15 ja TunneAutorata päiväkoti Otavassa 2007-09.

Kopperin teoksia on eri maiden julkisissa kokoelmissa. Hänen pysyviä veistoksiaan on eri puolilla Eurooppaa, mm. Bioketju Helsingin Yliopiston Viikin Biokeskuksessa, Pointillistinen silta Imatralla ja Together -graniittiveistos Vejbyssä Tanskassa.

Taiteilija opiskeli Suomessa, Ranskassa ja Saksassa valmistuen Düsseldorfin Kuvataideakatemiasta 1996.
  • Taiteilijahaku
  • Teoshaku
  • Taiteilijat A-Ö
  • Ohjeet taiteilijoille
  • Kirjaudu
  • Tietoa sivustosta
  • Palaute
  • Kysyttyä
  • Yhteystiedot
  • Käyttöehdot
  • Saavutettavuusseloste
  • Rekisteriseloste

Kuvataiteilijamatrikkeli