Perustiedot
Taidegraafikko ja Taidemaalari, Taidepedagogi
Asuinpaikka: Helsinki
Oma esittely
Työskentelyni perustuu materiaalien ja tekniikoiden vuoropuheluun. Yhdistän öljyvärejä, kollaasia ja moniväristä fotopolymeerigrafiikkaa, joissa maalauksen jälki ja grafiikan kerroksellisuus sulautuvat yhteen. Jokainen teos on osa jatkuvaa tutkimusmatkaa, jossa työvaiheet synnyttävät uusia oivalluksia ja suuntia.
Teoksissani tutkin rajojen hälventymistä sekä luonnon, kulttuurien ja mytologioiden kohtaamista. Muistot matkoilta Tiibetistä, Intiasta, Islannista ja Afrikasta, suomalainen luonto sekä myyttiset voimaeläimet rakentavat maailmoja, joissa eläimet, hahmot ja tarinat liikkuvat vapaasti todellisuudesta toiseen. Kaiken työskentelyni ytimessä on löytämisen ilo ja jatkuva uudistuminen, jonka haluan välittää myös katsojalle.
Työskentelen Suomen Taiteilijaseuran Vallilan taiteilijatalossa. Olen työskennellyt myös Ranskassa, Saksassa ja Italiassa. Olen opiskellut Kuvataideakatemiassa ja Pariisin École Nationale Supérieure des Beaux-Artsissa. Teoksiani kuuluu useisiin julkisiin Taidemuseoiden ja kaupunkien kokoelmiin, ja olen Suomen Taidegraafikot ry:n, Taidemaalariliiton ja Helsingin Taiteilijaseuran jäsen.
Näytä biografia
Nyt:
"Näen kevään syksyssä", Drawing gallery D5, Kaapelitehdas, 1.9. – 13.10.2026, ryhmänäyttely. Avoinna arkisin ma – pe klo 8-20.
TULOSSA PIAN:
Galleria Huuto Pop up, marraskuu 2026 (lisätietoa tulossa)
Yksityisnäyttely: Järvenpään Taidetalon Galleria 2, Järvenpään taideseura, 17.11.– 6.12.2026.
Galleria Huuto Itämerentalo juhlanäyttely, helmikuussa
Yksityisnäyttely: Galleria Uusi kipinä, Lahden taiteilijaseura 24.3.–11.4.2027
Yksityisnäyttely: Galleria Becker, Jyväskylän taiteilijaseura, 1.4.-21.4.2027
Galleria Tärinä, Riihimäen kuvataiteilijat Ry, ryhmänäyttely, huhtikuu 2027
Ryhmänäyttely, Oktetti-ryhmä 4.6- 24.7 2027 Galleria Rurik, Rajamäki
Galleria Saskiat, Tampere, 19.11.-8.12.2027: Inari Krohn, Maija Albrecht, Beata Joutsen, Metta Savolainen, Hanna Westerberg
2029 Galleria Duetto, yksityisnäyttely, keväällä
2032 Galleria Rikhard, Helsinki, maaliskuussa, oma näyttely
2030 Galleria Arthur, Helsinki, huhtikuussa, oma näyttely
Lähiaikoina pidettyjä näyttelyitä:
Vanha Kappalaisen talo, Porvoo: Inari Krohn, Professori ja oppilaat- ryhmä: Oktetti 26.6-6.9.2026.
Galleria Duetto, 30-vuotistaiteilijajuhlanäyttely: Paratiisi, värillistä grafiikkaa ja maalauksia, 30.4.–24.5.2026. 30-vuotistaiteilijajuhlanäyttelyn ensimmäinen osa, yksityisnäyttely
Galleria Duetto: Kellarin helmet Joulusalonki: 17.12.-21.12.2025: https://www.galleriaduetto.fi/joulusalonki_2025
Helsingin taiteilijaseuran taidelainaamon Hehkuvaa! – 30v. juhlanäyttelyripustus 12.6 – 29.8.2025.
Taidegraafikoiden Galleria G:ssä nähdään kesällä runsas salonkinäyttely Summer Prints 24.6.-26.7:
https://www.taidegraafikot.fi/nayttelyt/summer-prints/
Toukokuu 2025/ Galleria Tärinä, Riihimäki (ryhmänäyttely)
Galleria Longa, 17.9-18.10.2025, Taivaallinen akatemia
Galleria Fönari syyskuu 2025, Taivaallinen akatemia
Vuotalon galleria 7.-30.11.2024
Independent Artists: Taidekeskus Antares 6.7.–18.8.2024.
Galleria Fönari, elokuu 2024, Taivaallisen akatemian Croquis-näyttely
Galleria Stoa, ryhmänäyttely: Elämää!, maaliskuu, 2024
Promenadigalleria, ryhmänäyttely, Elämä lahjana, Hyvinkään taiteilijaseura, 27.4-15.5.2024
Kultainen Lanka, yksityisnäyttely Helsingin Taiteilijaseuran Galleria Rikhardissa 3.-31.5.2024
Taidegraafikoiden Galleria G, Kuusikko-ryhmä: Professori ja oppilaat/ Inari Krohn ja 5 oppilasta, loka-marraskuu 2023
Galleria Huuto, Kalasataman avajaisnäyttely 2023
Ilo hetkessä, Galleria Tärinä, Riihimäki 2022
Plan D Produzentengalerie, Düsseldorf, 2022, ryhmä Galleria Huudon taiteilijaryhmä
Galleria Huuto, 20-vuotisjuhlanäyttely, Eerikinkatu/Kalevankatu ja lisägalleriatilat, 2022
Imatran taidemuseo, Pro Figura II, 2022
Galleria Huuto goes Lapinlahti, `Vierailijat´, 2022, Lapinlahden galleriatilat, Galleria Huudon taiteilijaryhmä