Satu-Maaria Mäkipuro

Perustiedot

s. 1962, Helsinki
Kuvataiteilija
Asuinpaikka: Salo

Yhteystiedot

Puhelinnumero: 040 589 7572

Oma esittely

Olen taiteen pitkän linjan sekatyöläinen, maalaan, piirrän, muotoilen, puran ja rakennan. Käytän mielelläni materiaaleja joiden kanssa voi tehdä kokeiluja. Pidän runsaudesta, jolloinka kokonaisuus muodostuu usein osista, palasista, toistosta. Innostun määrästä, koska lajittelu ja järjestely tuovat turvaa ja rytmiä harhailevaan työskentelytapaani. Maalaan tai piirrän useaa työtä yhtäaikaa jolloin pääsen eroon liiallisesta yrittämisestä ja hallinnan tarpeesta. Aloitan työni luomalla ensin kaaoksen, jota ryhdyn sitten järjestelemään. Maalaukseni ovat usean päällekkäisten maalausten kokonaisuuksia.

Minua kiehtovat näkymättömät maailmat, ajattomine paikkoineen ja unenomaisine tiloineen. Töissäni on yleensä useita aika- ja paikkakerrostumia, liikun niissä yhdistäen mennyttä ja tulevaa.

Pohdin töissäni ajattelevana olentona olemisen mysteeriä. Töissäni on usein läsnä yksinäinen hahmo, todistaja, joka ikäänkuin vakuuttaa että epätodellinen tapahtuma tai paikka jossa hän on, on todellinen.

Tällä hetkellä olen keskittynyt kuvaamaan piilotettuja tai vaikeasti havaittavia tunteita, itsensä kanssa kamppailemista, kasvua sekä jälkien jättämistä elämässä. Käytän maalauksissani hevosia kuvaamaan näitä asioita. Myös hevosen fyysiset ja psyykkiset ominaisuudet kiehtovat; pakoeläimen voima, joka on yhdistettynä äärimmäiseen herkkyyteen, tunnetilojen aistiminen ja peilaaminen, sairauden piilottaminen, stressin takia maailmasta pois sulkeutuminen, sanaton kommunikointi ja luottamus.