Kirsikkapuiden varjossa on maailmaan rauha
Loading…

Svetlana Ruoho: Kirsikkapuiden varjossa on maailmaan rauha

Valmistumisvuosi: 2025
Tekniikka: Sekatekniikkalla : akryyli, öljy, alkyydi, pigmentti kankaalle
Koko: 200 x 200 cm
Editio: 1
Avainsanat: Taidemaalari Svetlana Ruoho, Kirsikan puisto, piknik, japanilainen puisto, Kirsikkapuiden varjossa on maailmaan rauha
Maalauksissani kirkkaat vaaleanpunaiset sävyt, Roihuvuoren kirsikkapuistossa havaitut kohtaukset ja japanilaiset anime-hahmot yhdistyvät yhteisöllisessä, rennossa ja hieman satumaisessa piknik-tunnelmassa. Teokset välittävät onnellisuuden, rauhan, elinvoimaisuuden ja vapauden tunteita.

Halusin yhdistää samaan teokseen sekä todellisia että mielikuvituksellisia hahmoja ja lemmikkejä, luoden heidän maailmansa omasta taiteellisesta näkökulmastani ja mielikuvitukseni kautta.

Tämä ihana kirkas vaaleanpunainen  teos koostuu kahdesta osasta, joista jokainen toimii itsenäisenä taideteoksena. Kokonaisuus on suunniteltu myös mobiiliversioksi, mikä tarkoittaa, että teoksen kankaat voi vaihtaa keskenään.

Osien vaihtaminen luo uudenlaisen sommitelman ja tuo teokseen tuoreen visuaalisen näkökulman, säilyttäen samalla niiden harmonisen yhteyden. Tämä tekee kokonaisuudesta dynaamisen ja monimuotoisen, antaen katsojalle mahdollisuuden kokea teos aina uudella tavalla.